Każdy przedsiębiorca wie, że im większe wydatki poniesione z tytułu prowadzenia działalności, tym jest mniejszy do zapłacenia podatek dochodowy. Jednak w przypadku rozliczania przez podatników kosztów uzyskania przychodów z tytułu wypłaconych wynagrodzeń, składek na ubezpieczenie społeczne, czy zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego finansowanych przez pracodawcę rozliczenie z fiskusem obowiązuje na innych zasadach.
Poniżej przedstawiamy wydatki, które przedsiębiorca może rozliczyć w firmowych kosztach dopiero po ich zapłaceniu. Jeśli zostaną one uregulowane w terminie, można je zaliczyć do wydatków na dany miesiąc. W przypadku nie dotrzymania terminu zapłaty, koszty przechodzą na miesiąc, w którym zapłata została uiszczona.
Są to:
1) Wynagrodzenia dla pracowników z tytułu umowy o pracę
2) Wynagrodzenia z tytułu umów o dzieło i zleceń
3) Składki ZUS
4) Odsetki z tytułu pożyczek i kredytów, od kontrahentów, czy odsetkowa część raty za leasing
Przykład:
Jeśli wynagrodzenie, które powinno zostać wypłacone do 10 dnia danego miesiąca, za miesiąc poprzedni rzeczywiście zostało wypłacone 15 dnia miesiąca, składki ZUS nie zostaną zaliczone w kosztów za poprzedni miesiąc, a dopiero za kolejny, kiedy to faktycznie zostaną zapłacone.