Brak daty wystawienia faktury uniemożliwia „wrzucenie” jej w firmowe koszty.
Na fakturach z Facebooka nie ma pozycji „data wystawienia faktury”. Dokumenty są generowane automatycznie w panelu klienta po uiszczeniu zapłaty. Niezależnie od tego, czy regulujemy płatności na bieżąco, czy opłata jest pobierana samoczynnie na koniec miesiąca, na fakturze widnieje jedynie data zapłaty.
Definicja faktury w ustawie o VAT
Fiskus w uzasadnieniu swojej decyzji powołuje się na ustawę o VAT, w której są wymienione obowiązkowe elementy faktury. Urząd twierdzi, że jeśli nie ma na fakturze jednego z obowiązkowych elementów wymienionych w ustawie, to wydatek nie może zostać wpisany do księgi przychodów i rozchodów po stronie podatkowych kosztów (interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nr 0114-KDIP3-1.4011.451.2017.1.ES).
Wyjątki
Przepisy resortu finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów dopuszczają jednak księgowanie wydatków na podstawie dowodów, w których nie ma daty wystawienia, pod warunkiem że odpowiadają dacie dokonania operacji gospodarczej.
Według ekspertów, którzy na co dzień zajmują się rozliczeniami właśnie taką zasadę można przyjąć w sytuacji, gdy data wystawienia pokrywa się z datą płatności gdy przedsiębiorca nie ma żadnego wpływu na sposób wypełniania faktury.