Od 30 kwietnia konta firm podejrzanych o oszustwa podatkowe będą mogły zostać zablokowane przez szefa skarbówki.
Informujemy, że z końcem kwietnia szef Krajowej Administracji Skarbowej nabywa uprawnienia do blokowania rachunków na żądanie. Dodatkowo od lipca tego roku skarbówka uzyska również dostęp do informacji o transakcjach na rachunkach bankowych.
Dzięki systemowi teleinformatycznemu izby rozliczeniowej (w skrócie STIR) jest już możliwość wymiany informacji pomiędzy sektorem bankowym a Krajową Administracją Skarbową (KAS).
Zmiany związane z szerszą kontrolą rachunków były wprowadzane stopniowo. Od marca b.r. za pośrednictwem STIR przekazywane są administracji skarbowej informacje o zlikwidowanych i nowo założonych rachunkach bankowych przedsiębiorców, osób prawnych, osób fizycznych prowadzących działalność zarobkową na własny rachunek.
Według informacji przekazanych przez Ministerstwo Finansów, STIR jest narzędziem do zwalczania wyłudzeń w VAT, w tym tzw. transakcji karuzelowych, tworzonych za pomocą transferów pieniężnych na rachunkach bankowych podmiotów. Monitoringiem w ramach STIR jest objętych ponad 5,6 mln rachunków podmiotów kwalifikowanych (czyli innych niż rachunki osób fizycznych, służące do celów prywatnych).
W przypadku uzasadnionego podejrzenia o wyłudzenie skarbowe szef KAS ma prawo zablokować rachunek na trzy doby. Jeżeli szacowana wysokość zobowiązania podatkowego przekracza 10 tys. euro, blokada rachunku może być przedłużona nawet do trzech miesięcy.
Nie popieram takiego rozwiązania problemu związanego z oszustwami finansowymi. Są lepsze sposoby.