Sejm przyjął pakiet pięciu ustaw gospodarczych, które maja na celu ułatwić przedsiębiorcom prowadzenie biznesu.
„Konstytucja biznesu” to pakiet pięciu ustaw dotyczących zmian w prawie gospodarczym: Prawa przedsiębiorców; ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców; ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy; ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium RP; ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej. Nowe przepisy mają m. in. zachęcić młodych i przedsiębiorczych Polaków do rozpoczynania własnej działalności gospodarczej.
Najważniejsze prawa, jakie zyskują przedsiębiorcy:
-
Wprowadzenie zasady domniemania uczciwości przedsiębiorcy i rozstrzygania wątpliwości faktycznych na jego korzyść (zapewnienie lepszej relacji pomiędzy administracją a przedsiębiorcami).
-
Wprowadzenie instytucji działalności nierejestrowej – osoba fizyczna prowadząca działalność na małą skalę (miesięczne przychody nie mogą przekraczać 50% minimalnego wynagrodzenia). Taka osoba nie musi rejestrować tej działalności ani płacić z tego tytułu składek ZUS.
-
„Ulga na start” dla początkujących przedsiębiorców. Dzięki niej nie będą musieli płacić składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwszych 6 miesięcy wykonywania działalności gospodarczej.
Ustawa znosi także obowiązek posługiwania się przez przedsiębiorców numerem REGON w relacjach z urzędami. W większości przypadków przedsiębiorca będzie posługiwał się wyłącznie numerem NIP.
Nowy pakiet ustaw zastąpi obowiązującą ustawę z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Więcej informacji na stronie Ministerstwa Rozwoju: https://www.biznes.gov.pl/przedsiebiorcy/biznes-w-polsce/prowadze-firme/ulatwienia-dla-firm-od-2017/konstytucja-biznesu